Plēsīgā un maigā rakstura simbioze Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādē "Pieradinātā daba"

No 2016. gada 14. jūlija līdz 16. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā Skārņu ielā 10/20) ir skatāma astotā izstāde no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Šoreiz tēma – “Pieradinātā daba”, sniedzot iespēju baudīt floras un faunas motīvu daudzveidību tērpu un aksesuāru dizainā no 18. līdz 21. gadsimtam.

Vārds, kas neprasa komentārus – Aleksandrs Vasiļjevs. Kā stāsta modes vēsturnieka laba draudzene, stiliste Žanna Dubska, viņa privātkolekcijā ir vairāk nekā 50 tūkstoši eksponātu (piemēram, 2005. gadā to ir bijis apmēram 10 tūkstoši), un prieks, ka tieši Rīgai ir bijusi šī lieliskā iespēja jau astoņas reizes plašās izstādēs redzēt un izbaudīt šos retos eksponātus.

 

A. Vasiļjevs ir veidojis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām daudzās pasaules valstīs. Kā vieslektors viņš lasa lekcijas un vada meistarklases par modi un skatuves dizainu vairākās valodās daudzās pasaules koledžās un universitātēs. A. Vasiļjevs ir daudzu grāmatu autors, strādājis kā žurnālu "Vogue" un "Harper's Bazzar" krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē.

 

Būs visai sarežģīti atrast cilvēku, kurš ir pilnīgi vienaldzīgs pret modi: arī tad, ja viņš pats šo interesi noliedz un vārdu "mode" nelieto. Piemēram, pagājušā gada izstādi "Ielūgums uz gadsimta balli. 1915.–2015." apmeklējuši vairāk nekā 30 000 apmeklētāju.

 

Iepriekšējo gadu izstādes (2009.–2015.) mūs ir aizvedušas Viktorijas laika, Art Deko, jūgendstila, hipiju, etnostila, panku un disko stila noskaņās, sniedzot iespēju iejusties tā laika tērpu pasaulē.

 

Aleksandrs Vasiļjevs stāsta: "Kā zināms, katram gadsimtam un gadu desmitam ir savi favorīti: tā 18. gadsimtā, Marijas Antuanetes laikā, arī vīrieši bija iecienījuši ziedu vītnēm izšūtas vestes, 19. gadsimtā aktuālas bija koraļļu rotaslietas, pērlīšu izšuvumi, izstrādājumi no perlamutra un bruņurupuču kaula. 20. gadsimta pirmajā desmitgadē greznas dāmas nēsāja sermuļādas uzročus, korsetes, veidotas no vaļu ūsām, un lielas ziediem rotātās cepures, 30. gados ļoti populāri kļuva lapsādas boa, 40. gados parādījās mode uz apaviem no pitona ādas, somiņas no krokodilu, krupju un ķirzaku ādām, bet 50. gados katras sievietes garderobē noteikti atrastos kāda romantiska ziedu rakstu kleita, piemēram, ar maijpuķītēm." (Avots: www.lnmm.lv)

 

Šī gada izstāde ir netradicionāla ar to, ka tērpi nav piesaistīti kādam konkrētam laikmetam, bet veltīta dabas un modes simbiozei. Visos laikmetos modes dizaineri ir guvuši iedvesmu gan no dabas, gan dzīvnieku pasaules, ko lieliski var redzēt tērpos, kuri atlasīti šai izstādei (100 vēl iepriekš neeksponēti tērpi un vairāk nekā 300 aksesuāri).

 

Tērpi un aksesuāri ir eksponēti tematiskajos blokos – mežs, dārzs, jūra, okeāns, džungļi un savanna. Krāšņas un eksotiskas putnu spalvas, tauriņi, ķirzakas un spāres rotaslietās ar dzirkstošiem dārgakmeņiem, tropisku ziedu motīvi apavu apdrukās, plēsīgo savannas iemītnieku ādas raksti aksesuāros, daudzkrāsaina un daudzveidīga ziedu pārbagātība dažādās galvas rotās un tērpu audumos, šalles ar augļiem un citām dabas veltēm, somiņas ar ogu krūmu atveidojumu, čūskādas motīvi apavos, somiņās, aksesuāros, jūras dzīļu bagātības gan gliemežvāka veidola somiņā, gan rotaslietās, kas darinātas no gliemežvākiem, gan atainojot citus jūras iemītniekus.

 

Šo uzskaitījumu varētu turpināt vēl un vēl, apbrīnojot modes vēsturnieka plašo un bagāto kolekciju. Krāsaini, žilbinoši, reibinoši – tā varētu nosaukt noskaņu, kas valda šajā izstādē.

Aleksandra Vasiļjeva ieguldījums kolekcijas izveidē ir apbrīnojams, tā ir nenovērtējama vēstures liecība. Viņa īpašumā ir gan miniatūras, akvareļi, gravīras, tērpi, aksesuāri, portreti, fotogrāfijas, foto atklātnes, modes žurnāli un katalogi, modes ilustrācijas, kas aptver laikposmu no 18. līdz 20. gadsimtam. Kolekcijas pirmsākumi datējami ar 1960. gadu, kas sākotnēji ir sākusies kā bērnišķīga aizraušanās.

 

Visiem tiem, kuri interesējas par modi un tās vēsturi, ir pieejams bagātīgs pētnieciskais materiāls, jo vēsturnieks ir apkopojis savu daudzu gadu pētījumus un informāciju vairākās grāmatās. Latviešu valodā ir iznākušas trīs viņa grāmatas: "Es esmu modē", "Modes likteņi" un "Eiropas modes vēsture. 18.−20. gadsimts", kā arī apkopojums "Etīdes par modi un stilu", kurā lasāmi A. Vasiļjeva vēsturiskie un analītiskie raksti, kas veltīti modei un tērpiem, krievu stilam, interjeram, emigrācijas vēsturei, baletam un teātrim. Šīs grāmatas ir interesantas un noderīgas ne tikai tiem, kas interesējas par modi, bet katram, kurš grib pilnveidot savu erudīciju.

 

Prieks par tik radošu un ilgstošu sadarbību starp Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un ABLV Bank, un ceram nākamgad priecēt acis ar tikpat lielisku izstādi, jo, kā stāstīja muzeja vadītāja Inese Baranovska, tiklīdz beidzas viena izstāde, sākās sagatavošanās darbi nākamajai.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Retrospekcija: Bango sirdī iededzinātās notis...

August 11, 2016

1/1
Please reload

Recent Posts

February 3, 2019

October 3, 2018

July 18, 2018

June 12, 2018

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us

© 2016 by photo4art.lv